SKATES EKSPERTI

Marianne Āgere

Marianne Āgere

Marianne Āgere (Marianne Ager, 1971) ir foto un kinomākslas kuratore Brandta muzejā Odensē, Dānijā. Viņa ieguvusi mākslas maģistra grādu Dienviddānijas universitātē. Viņas uzmanības centrā ir stāstījuma koncepts literatūrā, mūzikā, mākslā un vizuālajā kultūrā. Vairāku gadu garumā Marianne bija žurnāliste, pasākumu producente un dīdžejs. No 2010. līdz 2013. gadam regulāri raksta recenzijas par fotogrāmatām dāņu izdevumam KATALOG Journal of Photography & Video 2016. gadā viņa darbojās Ziemeļvalstu jauno fotogrāfu balvas (Young Nordic Photographer of the Year) žūrijas komitejā Stokholmā (Zviedrija) un pagājušajā gadā bija žūrijas locekle arī Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018. gada talantu balvai. Pašreiz viņa ciešā sadarbībā ar Dānijas filmu institūtu veic pētniecisko darbu, gatavojoties nozīmīgai izstādei par mēmā kino aktrisi Astu Nīlsenu (Asta Nielsen), kas bija pirmā starptautiski atzītā agrīnā kino zvaigzne Eiropā.
Maikls Biedovičs

Maikls Biedovičs

Maikls Biedovičs (Michael Biedowicz, 1955). Pēc desmit darba gadiem kā teātra fotogrāfs Maksima Gorkija Teātrī Berlīnē, sācis strādāt par attēlu redaktoru (“Bildende Kunst”, “taz” un “Wochenpost”). Kopš 1997.gada strādā iknedēļas avīzē DIE ZEIT un kopš 2007.gada ir ZEITmagazin attēlu redaktors. Vienlaikus ir kurators un Berlīnes galerijas “Pavlova suns” (pavlov’s dog) īpašnieks. Biedovičs darbojas vairākās starptautiskās fotogrāfijai veltītās balvu žūrijās. Starptautisku projektu kurators sadarbībā ar Gētes Institūtu, IFA (Ārvalstu Kultūras attiecību institūts) un citām organizācijām.
Vieslektors Lietišķās Mākslas, dizaina un mediju akadēmijā Štutgartē, Berlīnes Dizaina akadēmijā un Berlīnes Jaunās fotogrāfijas skolā. Kopš 2014.gada ir Vācijas Fotogrāfu sabiedrības biedrs. Kopš 2017.gada lasa lekcijas “Lette-Verein” (Vācijas lietišķās mākslas izglītības iestāde) Berlīnē.
Kristofs Candrovičs

Kristofs Candrovičs

Kristofs Candrovičs (Krzysztof Candrowicz, 1979) ir starpdisciplinārs kurators, mākslinieciskais vadītājs, pētnieks, projektu koordinators un lektors. Vizuālās izglītības fonda un Lodzas starptautiskā fotogrāfijas festivāla (Polija) līdzdibinātājs un direktors. Kopš 2014. gada janvāra ir Hamburgas fotogrāfijas triennāles mākslinieciskais vadītājs un Porto biennāles direktors. Candrovičs ir starptautisks kurators un vieslektors vairākās Eiropas un pasaules organizācijās, muzejos, skolās un festivālos. Viņš darbojies dažādu projektu un mākslas balvu žūrijas komitejās, kā, piemēram, Rencontres d’Arles Discovery balva (Arla, Francija), Hasselblad balva, Deutsche Börse fotogrāfijas fonda balva (Londona, UK), Historical Book balva un Author Book balva (Arla, Francija), Syngenta fotogrāfijas balva (Bāzele, Šveice), Prix Pictet (Londona, UK) un Roberta Kapas (Robert Capa) balva (Ungārija).
Evita Goze

Evita Goze

Evita Goze (1984) ir māksliniece, kuratore un žurnāliste. Patlaban viņa ir projektu vadītāja un kuratore ISSP galerijā, kā arī organizē fotogrāmatu festivālu Self Publish Riga. Ieguvusi bakalaura grādu fotogrāfijā Braitonas Universitātē Anglijā un maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas akadēmijā. 2012. gadā ieguva stipendiju studijām Nagojas Mākslas universitātē Japānā. Regulāri raksta par fotogrāfiju un laikmetīgo mākslu, viņas teksti publicēti žurnālā “IR”, “Kultūras Dienā”, “Fotokvartālā”, arterritory.com, The British Journal of Photography un Tjej Land.
Sāra Haklina

Sāra Haklina

Sāra Haklina (Saara Hacklin, 1978) ir doktorante un Helsinkos dzīvojoša kuratore un teorētiķe. Viņa strādā par kolekciju kuratori Laikmetīgās mākslas muzejā Kiasma. Haklina studēja filozofiju un estētiku Helsinku Universitātē. Papildus šim pētnieciskajam darbam un kuratores pienākumiem Haklina ir bijusi viespētniece Jana van Eika akadēmijā. Viņa ir piedalījusies vairāku publikāciju, kā, piemēram, tiešsaistes žurnāla Mustekala, veidošanā, mākslas un kritikas diskusijās un pasniegusi mākslas teoriju dažādās institūcijās, tai skaitā – Ālto Universitātē. Nesen viņa bija līdzkuratore (kopā ar Kati Kivinenu) Kiasma kolekcijas izstādei There and Back Again. Contemporary Art from the Baltic Sea Region (“Turp un atkal atpakaļ. Laikmetīgā māksla no Baltijas jūras reģiona”) (2018). Pašreiz strādā pie izstādes projekta Coexistence – Human, Animal and Nature in Kiasma’s Collections (“Līdzāspastāvēšana – cilvēks, dzīvnieks un daba Kiasma kolekcijās”), kas tiks atklāta 2019. gada aprīlī.
Virginija Januškevičūte

Virginija Januškevičūte

Virginija Januškevičūte (Virginija Januškevičiūtė, 1979) ir programmu direktore Viļņas Laikmetīgās mākslas centrā (LMC), kas ir viens no lielākajiem mūsdienu mākslas centriem Baltijas reģionā. Tā mērķis ir piedāvāt plašu izstāžu un pasākumu klāstu, tādējādi bagātinot pilsētas kultūras dzīvi un veicinot laikmetīgās mākslas diskursu Lietuvā, kā arī starptautiskā mērogā. Kā producents, LMC velta īpašu uzmanību laikmetīgās mākslas un sabiedrības mijiedarbības palielināšanai, kā arī jaunu iespēju nodrošināšanai māksliniekiem un citiem šajā jomā iesaistītajiem. Januškevičūte ir bijusi kuratore vairākām izstādēm, tai skaitā XII Baltijas triennālei (2014–2016) un mākslinieku Gintara Didžiapetra (Gintaras Didžiapetris), Dexter Sinister, Melvina Moti (Melvin Moti), Elenas Narbutaites (Elena Narbutaitė), Egles Budvītītes (Eglė Budvytytė), Malvinas Jelinskaites (Malvina Jelinskaitė), Roberta Narkus (Robertas Narkus), Brud, Algirda Šeškus (Algirdas Šeškus) un Valda Ozarinska (Ozarinskas) personālizstādēm.
Solvita Krese

Solvita Krese

Solvita Krese (1967) kopš 2000. gada ir Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore. Viņa ir kuratore vairākām vērienīgām starptautiskajām izstādēm, kā pēdējās var minēt “Pārnēsājamās ainavas” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā Rīgā (2018), Akademia. Performing Life, Villa Vassilieff Parīzē (2018), “Identitāte. Aiz nenoteiktības priekškara” Ukrainas Nacionālajā mākslas muzejā Kijevā (2016), Re:visited Rīgas Mākslas telpā (2014), Telling Tales Nacionālajā mākslas muzejā Viļņā, Kumu mākslas muzejā Tallinā, Laikmetīgās mākslas centrā, Pasquart centrā Bīlē (2014), Alternative, WYSPA Gdaņskā (2013) u.c. Viņa bija 56. Venēcijas biennāles Latvijas paviljona komisāre. 2009. gadā viņa sāka laikmetīgās mākslas festivālu Survival Kit un kopš tā laika ir šī festivāla kuratore.
Šoeira Mavliana

Šoeira Mavliana

Šoeira Mavliana (Shoair Mavlian, 1984) ir Photoworks direktore. Viņa ir kuratore 2018. gada Braitonas fotobiennālei (Brighton Photo Biennial). No 2011. līdz 2018. gadam viņa bija kuratora asistente Fotogrāfijas un starptautiskās mākslas nodaļā Tate Modern galerijā Londonā un strādāja pie vērienīgām izstādēm, tai skaitā Shape of Light: 100 Years of Photography and Abstract Art (“Gaismas forma: 100 fotogrāfijas un abstraktās mākslas gadi”) (2018), The Radical Eye: Modernist Photography from the Sir Elton John Collection (“Radikālā acs: Modernistu fotogrāfija no sera Eltona Džona kolekcijas”) (2016), Conflict, Time, Photography (“Konflikts, laiks, fotogrāfija”) (2014), Project Space: A Chronicle of Interventions (“Projektu telpa: Intervenču hronika”) (2014) un Harry Callahan (“Harijs Kallahans”) (2013). Papildus viņa pētīja Tate Modern galerijas ieguvumus un bija kuratore pastāvīgajai kolekcijai, kā, piemēram, Dayanita Singh (“Dajanita Singha”) (2017), Lynn Cohen and Taryn Simon (“Linna Koena un Tarina Saimona”) (2017), Sirkka-Liisa Konttinen (“Sirka-Līsa Konttinena”) (2016), Close Up: Identity and the Photographic Portrait (“Tuvplānā: Identitāte un fotogrāfisks portrets”) (2015), Charlotte Posenenske and Ursula Schulz-Dornburg (“Šarlote Posenenske un Ursula Šulca-Dornburga”) (2014), Lewis Baltz and Minimalism (“Lūiss Baltzs un minimālims”) (2012) un New Documentary Forms (“Jaunās dokumentālās formas”) (2011). Kā neatkarīga kuratore viņa ir strādājusi pie izstāžu projektiem Don McCullin: Looking Beyond the Edge (“Dons Makkallins: Raugoties aiz robežas”) (Les Rencontres d'Arles, 2016) un In flux (Kanellopoulos kultūras centrs, Grieķija, 2015 un Getxo Photo, 2017).
Adoms Narkevičs

Adoms Narkevičs

Adoms Narkevičs (Adomas Narkevičius, 1992) ir radošo darbnīcu un alternatīvās izglītības programmu kurators Ruperta mākslas un izglītības centrā Viļņā, Lietuvā kopš 2017. gada. Kā Ruperta centra kuratoram viņa galvenais uzdevums ir radīt vidi, kas veicinātu māksliniecisku un akadēmisku sinerģiju starp starptautiskiem kuratoriem, radošo darbnīcu māksliniekiem un jaunajiem lietuviešu māksliniekiem. Viņš ir Ruperta skaņu mākslas un eksperimentālās mūzikas, kā arī lasītāju kluba programmu, uzsācējs un kurators. Vienlaikus Narkevičs strādā pie Lietuvas jauno un starptautisko mākslinieku izstādēm. Šobrīd viņš ir kurators Lietuvas Jauno mākslinieku balvas izstādei Laikmetīgās mākslas centrā Viļņā un 7. Alternatīvās izglītības programmai Ruperta centrā. Narkevičs ir viens no eksperimentālas popgrupas Without Letters dibinātājiem.
Andreas Nilsons

Andreas Nilsons

Andreas Nilsons (Andreas Nilsson, 1978) ir kuratora asistents Malmes Modernās mākslas muzejā (Zviedrija), kā arī neatkarīgs kurators un rakstnieks. Vairāku izstāžu un projektu ietvaros viņš ir darbojies gan vizuālo, gan performances mākslu jomā un intensīvi strādājis ar māksliniekiem un institūcijām Baltijas reģionā. Kā piemērus neseniem projektiem, kuru kurators un līdzkurators viņš ir bijis, var minēt Carl Fredrik Reuterswärd – Alias: CFR (Malme, 2019), Groundhog Day (Helsinki, 2017–2018); Public Movement – On Art, Politics, and Dance (Malme, 2017); Laura Kaminskaitė – Something Something (Kopenhāgena, 2016); Mikko Kuorinki – I like to Stare at Things that cannot be Read. Only in that Way can the Present be Remembered. I Need a Menu to Wash my Car (Kopenhāgena, 2016); Objects and Bodies at Rest and in Motion (Malme, 2015 un Stokholma, 2016); The Visitors (Veru, Igaunija, 2015) un Society Acts – The Moderna Exhibition 2014 (Malme, 2014 un Rīga, Latvija 2015).
Šelda Puķīte

Šelda Puķīte

Šelda Puķīte (1986) ir mākslas kritiķe, redaktore un Rīgas Fotogrāfijas biennāles kuratore, kura šobrīd dzīvo un strādā Rīgā. Studējusi Latvijas Mākslas akadēmijas mākslas zinātnes nodaļā, kur 2012. gadā ieguvusi maģistra grādu un pašlaik izstrādā doktora disertāciju, veltītu popārta ietekmēm Latvijas mākslā. No 2014. līdz 2016. gadam strādājusi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls" par Radošās darbnīcas izstāžu programmas vadītāju. Kā pētnieci un kuratori viņu īpaši interesē krustpunkti starp mākslu, populāro kultūru un mainīgo sociālo politiku Rietumu sabiedrībā.
Vilma Samuļonīte un Gītis Skudžinsks

Vilma Samuļonīte un Gītis Skudžinsks

Vilma Samuļonīte un Gītis Skudžinsks (Vilma Samulionyte un Gytis Skudžinskas) ir mākslinieki un neatkarīgās izdevniecības NoRoutine Books dibinātāji. Izdevniecība ir dibināta 2014. gadā. Viņu mērķis bija radīt īpašas, unikālas mākslas grāmatas, kuru eksemplāru skaits nepārsniedz 99 un kas pēc drukāšanas procesa tiek individuāli pilnveidotas studijā. NoRoutine Books radītās grāmatas tiek eksponētas nozīmīgos poligrāfijas un mākslas centros un izstādēs, tai skaitā Rencontres d'Arles festivālā.
Amēlija Šīle

Amēlija Šīle

Amēlija Šīle (Amelie Schuele, 1988) ir kuratore un izstāžu vadītāja. 2018. gadā viņa uzsāka darbu kā izstāžu vadītāja Unseen (Laikmetīgās fotogrāfijas platforma Amsterdamā). Šī amata ietvaros viņa ir izstāžu kuratore un organizē Unseen izstādes Amsterdamā, ikgadējo programmu Living Room (Dzīvojamā istaba), kā arī citus šīs organizācijas projektus. Papildus viņa katru gadu organizē laikmetīgās fotogrāfijas un Unseen platformas veicināšanas pasākumus. Pirms stāšanās amatā Unseen, Amēlija bija Kristofa Gaija Galerijas (Christophe Guye Galerie) asociētā direktore, kur viņa strādāja ar dažādiem māksliniekiem, kā piemēram - Rodžers Ballens (Roger Ballen), Stīvens Gils (Stephen Gill) un Rinko Kavauči (Rinko Kawauchi). Viņa ir strādājusi arī Evas Prezenhjūberes galerijā (Galerie Eva Presenhuber) un Hauzeres & Vērsas galerijā (Hauser & Wirth).