Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2021 izdevums
Rīgas Fotogrāfijas biennāles - NEXT 2021 izdevums aplūko digitālās vides ietekmi uz laikmetīgo fotogrāfiju un sniedz padziļinātu ieskatu biennāles notikumos.
Rīgas Fotogrāfijas biennāles - NEXT 2021 izdevums aplūko digitālās vides ietekmi uz laikmetīgo fotogrāfiju un sniedz padziļinātu ieskatu biennāles notikumos.
Izstāde “Lai iemīlētos, klikšķiniet šeit” aplūko, kā iepazīšanās aplikācijas ir ietekmējušas mūsdienu romantisko attiecību veidošanas kultūru. Komercializētās mīlestības industrija, kuras globālais apgrozījums jau mērāms miljardos, kultivē ideju par mīlestību kā produktu, kur pie vislabākā “darījuma” no plašā potenciālo partneru piedāvājuma iespējams tikt ar speciāli šim nolūkam izstrādātu algoritmu palīdzību.
Neizskaidrojami, bet fakts. Dažiem šādi formulēts teikums nenozīmē pilnīgi neko. Dažiem tā ir maznozīmīga, neko neizsakoša frāze, kuru secinājuma veidā izmest jebkāda konteksta sarunā. Taču daļai cilvēku tas vistiešākajā veidā asociējas ar Krievijas televīzijas TNT radīto pseidodokumentālo raidījumu Необъяснимо, но факт, kurā trīs sezonu garumā, laikā no 2005. līdz 2008. gadam tika risināta citplanētiešu, vilkaču, vampīru un politisko sazvērestības teoriju problemātika.
Laikmetīgās mākslas attīstība ietver arvien jaunu radošo stratēģiju, formātu un organizatorisko prakšu rašanos,
līdzšinējo robežu izaicināšanu un pārdefinēšanu visdažādākajos līmeņos, būtiski mainoties arī mākslas un mākslinieka
attiecībām ar mākslas baudītāju un sabiedrību kopumā.
Fundamentāla loma mākslas attīstībā bijusi tehnoloģijām. Internets un modernie mediji kalpojuši ne vien kā unikāls
resurss mākslas radīšanā, izplatīšanā un arhivēšanā, bet arī devuši jaunas mākslas eksponēšanas un pieredzes iespējas.
2020. gada pavasarī Covid-19 izplatībai izvēršoties globālā pandēmijā, šie virtuālie un tiešsaistes formāti ieguva vēl
nepieredzētu aktualitāti.
Cilvēces un cilvēka attīstība ir bijusi cieši saistīta ar to, kā “darba zirgi” (beasts of burden) ir tikuši izmantoti – gan kopti un loloti, gan paverdzināti un nodzīti. Glezniecībā ierasti idillisks temats, zirga tēls ir ceļojis cauri alu gleznojumiem, romantisma glezniecībai un tēlniecībai, līdz nonācis fotogrāfijā, “dzīvās dabas” instalācijās un imersīvās mākslas praksēs.
Kopš 2018. gada septembra Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas apakšnozares ietvaros ir iespējams apgūt kuratoru specializāciju. Kā lektori programmu īsteno pasaulē un lokāli atzīti kuratori un jomas profesionāļi, kuri topošajiem speciālistiem palīdz apgūt prasmes un iemaņas, kas nepieciešamas kuratoriem kā radošajiem mediatoriem starp mākslu, māksliniekiem, sabiedrību un sociāli politiskajiem notikumiem.
Fotogrāfa Visvalda Morkeviča jaunākais projekts “Gaidu tikšanos ar sevi" veidots (narcistiskas) introspekcijas formā, tā ir vizuālā un telpiskā darbā transformēta mākslinieka pašanalīze. Projekta nosaukums “Gaidu tikšanos ar sevi" projicē mirkli nākotnē, gaidāmu satikšanos pašam ar sevi. Projektā ietverto darbu kolekcijā iekļauts arī Morkeviča pašportrets, tomēr šī fotogrāfija ir tikko saskatāma, jo ierāmēta zem krāsaina stikla. Šis projekts ir portrets tā “tapšanas procesā”, un tajā izmantoti mākslas vēsturē pazīstami simboli, no klasiskās mitoloģijas palienēti tropi, psihoanalītiskas interpretācijas un personiskas atmiņas.
2021. gadā ceturto reizi tiek pasniegta Rīgas Fotogrāfijas biennāles balva “Meklējam jauno fotogrāfijā!”. Kopš 2019. gada balvas pasniegšana noris biennāles starpgada programmā NEXT sadarbībā ar ISSP Galeriju. Balvas mērķis ir atklāt un novērtēt jaunus māksliniekus, kuri savos darbos demonstrē attēla spēku, piedāvā oriģinālu, laikmetam atbilstošu skatījumu un konceptuālu dziļumu. Balvas finālistu darbu prezentācijas vakars sniedz iespēju ieskatīties 5 Baltijas valstu jauno mākslinieku balvai pieteiktajos projektos.
Izglītības programmas “Laikmeta vīzijas” ietvaros Rīgas Fotogrāfijas biennāles Facebook platformā būs iespēja tikties ar Rīgas Fotogrāfijas biennāles - NEXT 2021 balvas ‘’Meklējām jauno fotogrāfijā!’’ ieguvēju Visvaldu Morkeviču, kura izstāde “Gaidu tikšanos ar sevi’’ ir apskatāma ISSP Galerijā no šī gada 9. jūlija līdz 11. augustam. Tikšanās ar mākslinieku tiešsaitē norisināsies angļu valodā.
Jau četrus gadus Rīgas Fotogrāfijas biennāle - NEXT sadarbojas ar Lietuvas izdevniecību NoRoutine Books, izvērtējot konkursu “Meklējam jauno fotogrāfijā!”. Starptautiska ekspertu žūrija vērtē un godalgo Baltijas valstu jauno mākslinieku pieteikumus, dodot iespēju laureātiem eksponēt savus darbus ISSP Galerijā, savukārt izdevniecība NoRoutine Books ik gadu no jauno konkurentu vidus izraugās savu favorītu, kura balva ir iespēja izdot paša fotogrāmatu.
Ar digitālo tehnoloģiju parādīšanos sabiedrībā ir sācies jauns temporalitātes posms. Ātrums, mobilitāte un globalitāte ir šo procesu raksturojošās iezīmes. Jauno mediju komunikācijas formas liek pamatus jaunai atmiņas kultūrai, kurā indivīds kļūst par atmiņas patērētāju. Digitālā vide paver jaunas informācijas ātruma, mobilitātes un pieejamības iespējas, taču rada fundamentālus jautājumus par autorību, intelektuālā īpašuma tiesībām, cenzūru un demokrātisku pieeju, nesniedzot galīgu garantiju kolektīvās atmiņas saglabāšanā.
NEXT 2021 izglītības programmas “Laikmeta vīzijas” ietvaros Rīgas Fotogrāfijas biennāles Facebook platformā būs iespēja tikties ar izstādes “Digitālie viduslaiki” māksliniekiem Kristīni Krauzi-Slucku, Āpu Teperu un izstādes kuratori Aneti Skuju. Izstāde ir apskatāma Latvijas Fotogrāfijas muzejā no šī gada 3. septembra līdz 3. oktobrim. Tikšanās ar māksliniekiem tiešsaitē norisināsies angļu valodā.
Šajā izstādē apskatāmi desmit mākslinieku darbi, kas tika izdzēsti no viņu Instagram kontiem, jo tie pārkāpjot sociālo tīklu platformas noteikumus. Daži ir šķietami uzjautrinoši gadījumi, kad Instagram algoritms atplaukušu ziedu vai grūtnieces vēderu ir noturējis par ko pārāk nepiedienīgu, lai tas būtu pieejams apskatei aptuveni vienam miljardam platformas aktīvo lietotāju. Citi ir intīmi sieviešu mākslinieču vai LGBTQ kopienas locekļu darbi, kas pievēršas seksualitātei, vēsturisku notikumu un vecāku lomas dokumentācijas, un, protams, skandalozais sieviešu krūtsgals.
Anjas Karras radošo meklējumu centrā visai bieži iekļūst nebeidzamās attēlu straumes, kas mūs ieskauj un plūst cauri pat mūsu kabatām, proti, caur viedtālruņiem, kas vienmēr ir pa rokai. Mūsu laika negausīgais attēlu patēriņš mākslinieci ir rosinājis vairākkārt no dažādiem skatpunktiem un dažādos vizuālos medijos pievērsties refleksijai par šo fenomenu – attēlu plūsmu kā vienu no šodienas izteiktākajām laika zīmēm. Rīgā aplūkojamas divas savstarpēji nesaistītas, bet viena otru papildinošas darbu sērijas.
Izglītības programmas “Laikmeta vīzijas” ietvaros Rīgas Fotogrāfijas biennāles Facebook platformā būs iespēja tikties ar mākslinieci Anju Karru, kuras izstāde “Barotnes’’ ir apskatāma Izstāžu zālē ‘’Rīgas mākslas telpa’’ no šī gada 25. novembra līdz 30. decembrim. Tikšanās ar mākslinieku tiešsaitē norisināsies angļu valodā.